Polscy aktorzy i reżyserzy znani na całym świecie

najlepsi polscy aktorzyBywa, że nazwisko z dużego ekranu brzmi znajomo, to znaczy dość polsko. Okazuję się, że wielu naszych rodaków robi wspaniałe kariery na całym świecie.

Jedną z najwybitniejszych aktorek z naszego kraju jest Izabela Scorupco. Oczywiście jej najbardziej znana rola to zagranie dziewczyny Bonda w filmie „Golden Eye”. Wszyscy zachwycali się jej urodą. Co najważniejsze była i nadal jest pierwszą i jedyną Polką, która miała okazję pokazać się u boku agenta 007.

Inną znaną i niezwykle utalentowana aktorką jest Agata Kulesza. Grała jedną z głównych ról w filmie nagrodzonym Oscarem „Ida”. Kulesza zasługuje na miano pierwszej damy współczesnego polskiego kina. Ma niezwykłą charyzmę i osobowość, która porywa widza. Spekuluje się o jej występie u boku światowych sław w produkcji kręconej również w naszym kraju. Jeśli dowiemy się czegoś więcej to na pewno o tym napiszemy.

Nadszedł czas na tą, o której rolach dużo się mówi, ale mało się ich widzi. Chodzi oczywiście o Weronikę Rosati czyli najbardziej ponoć pechową aktorkę z Polski. Można przeczytać wiele wywiadów z nią czy jej rodzicami, w których to są opowieści o jej rolach u boku takich gwiazd jak Sharon Stone, Dustin Hoffman czy Michael Douglas. Niestety najczęściej jednak bywało, że sceny z nią były wycinane albo ich długość nie przekraczała 30 sekund. Nie chcę być złośliwy, ale po co się tak przechwalać jak na końcu nie ma czym. Ja jednak mocno trzymam za Weronikę kciuki i liczę na jej pełnometrażową rolę w Hollywood.

Teraz czas na panów i oczywiście nie mogło zabraknąć Andrzeja Wajdy. To chyba najbardziej uznany polski reżyser. Co istotne, otrzymał nagrodę akademii czyli Oscara. Wajda głównie opierał się opisywaniu Polski. Opowiadał pięknie historie naszego kraju. Z lektur, które młodzież nie chciała czytać robił filmowe arcydzieła.

Innym reżyserem znanym na cały świat nie tylko ze swojej twórczości jest Roman Polański. Niestety ostatnio dziennikarze i nie tylko nie rozpisują się o jego najnowszych filmach tylko o seks-skandalu z nieletnią. Co prawda domniemany gwałt miał miejsce prawie 30 lat temu i rzekoma ofiara nie ma urazy do Polańskiego to amerykański wymiar sprawiedliwości nie daje za wygraną. Jednak cały czas należy pamiętać o jego dorobku filmowym. Pracuje z największymi gwiazdami Hollywood i jest ambasadorem dobrego kina.